Masaż koni - film

Metoda Mastersona

Masterson - coś więcej niż koński masaż... 

Zobacz więcej >

Masaż koni - pytania i odpowiedzi

Witamy » Masaż koni - pytania i odpowiedzi

2014-05-28 20:30

Jak często należy wykonywać masaż koni?

Masaż zmniejsza ból i usztywnienie mięśni oraz poprawia wyniki sportowe koni. Z tego powodu powinien przynosić same korzyści, o ile nie występują czynniki będące przeciwwskazaniami dla wykonywania masażu .

Masaż należy potraktować jako terapię zapobiegającą kontuzjom koni, pomagającą utrzymać je w dobrym zdrowiu. Dzięki masażowi mięśnie koni pozostaną elastyczne i prawidłowo funkcjonujące. To wszystko najłatwiej jest osiągnąć poprzez regularne zabiegi. W przypadku ludzi nie oczekujemy, że będą odnosili sukcesy sportowe bez regularnie wykonywanego masażu, więc dlaczego mielibyśmy tego oczekiwać od koni?

Konie pracujące lekko pod siodłem powinny być poddawane masażowi raz na 4-6 tygodni a konie poddawane silnym obciążeniom lub w sezonie startów nawet co tydzień. Taki grafik pozwoli na utrzymanie sprawności i elastyczności konia, dzięki czemu będzie chętniej pracował pod siodłem.

 

Czy masaż koni należy wykonywać przed treningiem, czy po nim?

To ważne pytanie i istnieją dobre argumenty przemawiające zarówno za jednym jak i za drugim.

Jako, że masaż zmniejsza ból i usztywnienia mięśni, a także poprawia jakość ruchu, to koń który został wymasowany przed pracą, będzie ją łatwiej i chętniej wykonywał. Nie odczuwając bólu ani usztywnień i nie musząc kompensować bolesności, będzie lepiej wykorzystywał swoje ciało. Jeżeli koń będzie w stanie wykorzystywać ciało w bardziej prawidłowy i symetryczny sposób, to łatwiej mu będzie wykonywać poszczególne zadania.

Masaż konia wykonany po pracy także przynosi korzyści. Podczas treningu ciało konia wytwarza wiele produktów ubocznych, które powinny zostać usunięte przez system limfatyczny, a masaż ten system stymuluje. Podczas pracy dokonują się mikroskopijne uszkodzenia tkanki miękkiej, proces budowy kondycji niesie za sobą rozpad tkanek. Masaż poprawia cyrkulację krwi, która niesie składniki odżywcze w te obszary, co ułatwia naprawę tkanek. Tak więc masaż konia wykonany po wysiłku będzie prowadził do szybszej regeneracji tkanek po treningu.

 

Czy mój koń jest za młody/za stary aby wykonywać na nim masaż?

 Nie! Można masować konie w każdym wieku. Jeżeli twój koń jest bardzo młody, to może mu być trudno tak długo stać bez ruchu, co spowoduje, że będzie trzeba dostosować do tego czas trwania sesji masażu. Być może jednego dnia będzie można popracować tylko nad łopatkami, a drugiego nad grzbietem. Natomiast eżeli masz starszego konia, to masaż jest wspaniałym sposobem na utrzymanie go w dobrym zdrowiu.